Elixir 2.7 elérhető

Újdonságok

  • Hangerő ablak: sötét téma, új elrendezés, százalékos értékek megjelenítése, javítás táblák esetén, teljes képernyős mód kis kijelzők esetén
  • Hangerő, újraindítás, fényerő és képernyő timeout ablakok bezárhatók ha kívülre kattintunk (Android 3.0 felett)
  • Vezérlés gesztusokkal: képernyők, oldalak, widgetek váltása
  • Logcat/Dmesg napló képernyők: napló mentése fájlba
  • Új widget típus: cache ürítése
  • Akkumulátor áramerősség elérhető Acer Iconia készülékek számára

Hangerő ablak változások

A hangerő ablakban történt néhány, felhasználók által javasolt változtatás. A világos téma sötétre lett cserélve, valamint az ablak elrendezése is megváltozott: az elnevezések balra lettek rendezve, a min és max gombok felkerültek az elnevezések mellé a jobb oldalra, az aktuális hangerő beállítás százalékos értéke pedig kiíródik a min és max gombok közé. A szélesebb csúszkák így könyebben használhatók kis kijelzők esetén. Kis kijelzők esetén történt egy másik optimalizálás is, a hangerő ablak teljes képernyőn jelenik meg, nem csak egy ablakban.

 

Vezérlés gesztusokkal

Az Elixir ezen verziójában gesztusokkal lehet képernyőt, oldalakat vagy widgeteket váltani. Gesztusok minden olyan helyen használhatók ahol az alábbi komponens található:

 

A következő dolgok vezérelhetők:

  • váltás a készülék információ és szoftver információ képernyők között
  • váltás a futó folyamatok, futó taszkok és top képernyők között
  • váltás a logcat és dmesg napló képernyők között
  • váltás widgetek között a widget szerkesztő és widget teljesítmény képernyőkön
  • váltás ikon készletek között az ikon készlet képernyőn
  • váltás oldalak között az egyéb információk ablakokban

A widget szerkesző képernyőn a gesztusok csak a widget komponensen belül működnek.

 

Napló mentése

A napló képernyőkön a logok fájlba menthetők ha a fejlécben lévő jobbra nyíl ikonra kattintunk és kiválasztjuk az Adatok mentése opciót. A mentés után egy dialógus ablak jeleníti meg a létrehozott fájl teljes elérési útját.

 

Cache ürítése

Egy új Cache ürítése ikon érhető el widgetek használata esetén amely rákattintva törli az alkalmazás cache-ek tartalmát. Ez az ikon a belső tárolón rendelkezésre álló szabad hely méretét jeleníti meg.

 

Az ikonra kattintva egy üzenet jelenik meg azt mutatva hogy mekkora mennyiségű helyet sikerült felszabadítani a cache ürítésével.

Widgetek teljesítményéről

Szerencsére nagyon ritkán, de néha hallani olyan észrevételeket, hogy az Elixir widgetek túlságosan merítik az akkumulátort. Végeztem egy kis tesztet a saját készülékemen, hogy lássam nálam hogy teljesít. Természetesen a teljesítmény függ a készüléktől, az operációs rendszertől, a környezettől, a használati módtól, a widgetek típusától és egyéb tényezőktől így ez a cikk inkább csak érdekességnek tekinthető, egy konkrét eset leírása.

  • Készülék: HTC Desire
  • ROM: CyanogenMod-7.1.0-Desire
  • Használati mód: Wi-Fi napközben folyamatosan bekapcsolva, normál használat, e-mail olvasás, telefonálás, internet használat
  • Widget: egy 4×2-es widget: belső tárhely, akkumulátor, képernyő timeout kapcsoló, újraindító kapcsoló, wifi kapcsoló, képernyő zár kapcsoló, hangerő, alkalmazás indítók, parancsikonok, üres helyek

A következő képeken látható, hogy töltés nélkül több mint 85 óráig, azaz három és fél napig bírta a telefon folyamatos nappali wifi használat mellett.

 

Amennyiben mégis azt gyanítjuk, hogy egy Elixir widget felelős az akkumulátor merüléséért a Widget teljesítmény képernyőn le tudjuk ellenőrizni hogyan teljesít a widgetünk. Ez a képernyő két módon nyitható meg:

  • az Elixir 2 főképernyőn kattintsunk hosszan a widgetek vagy állapotsor ikonokra és válasszuk ki a Widget teljesítmény opciót
  • a widget szerkesztő képernyőn kattintsunk a fejlécben lévő jobbra nyíl ikonra és válasszuk ki a Widget teljesítmény opciót

Ezen az oldalon a következőket láthatjuk:

 

A legelső sor mutatja a mérés kezdetét és időtartamát. Ne próbáljunk meg következtetéseket levonni néhány óra használat után, érdemes legalább egy napot várni.

A következő rész azt mutatja hogy ez idő alatt hányszor frissült a widget, a widget frissítése mennyi időt vett igénybe és hogy mennyi az átlagos widget frissítési idő. A legfontosabb érték talán a százalékos érték amely azt mutatja hogy a widget frissítése mennyi időt vett igénybe a rendszer futásához viszonyítva. Ez az érték megmutatja azt hogy körülbelül mekkora mértékben felelős a widget az akkumulátor merüléséért. Ha ez az érték 0-1% körül van akkor a widgetünk jól teljesítményt nyújt.

Amennyiben a százalékos érték nagy mértékű, a listában ellenőrizhetjük melyik az az ikon amely a widget nem megfelelő teljesítményéért felelős. A listában legelöl azok a típusok szerepelnek amelyek frissítése nagyobb időt vett igénybe. A számokból látszik, hogy a widget 88 frissítéséből 59-ért a belső tárhely volt felelős. Ez az ikon percenként frissül, így a mérés időtartama alatt 17*60+22=1042 alkalommal kellett volna frissülnie. Optimalizáció miatt azonban widget nem frissül ha a képernyő nincs bekapcsolva, így csak 59 alkalommal kellett ezt frissíteni. Egyéb ikonoknál lévő számokból látszik hogy a belső tárhely frissítése nem kényszeríti ki egyéb információk frissítését, a Wifi ikon csak 12 alkalommal volt ténylegesen frissítve, ez az Elixir 2-ben bevezetett másik optimalizálásnak köszönhető.

Az is látható hogy a widget teljesítményért legnagyobb részben a Wifi ikon felelős, de mivel ez is csak 22%-ot igényel így a widget működésével minden rendben van. Amennyiben egy “Olvasatlan e-mail üzenetek száma” ikont tennénk a widgetbe és ennek frissítési rátáját 10 másodpercre állítanánk, akkor ezen az oldalon azt látnánk, hogy ez az ikon a widget frissítési idejének több mint 90%-át emészti fel, így javasolt lenne az ikon frissítési idejének növelése a jobb teljesítmény érdekében.

A fenti adatokból (telefon használati idő, widget frissítési idő és widgeten belüli ikonok frissítési ideje) az derül ki hogy az én készülékemen az általam használt widget jó teljesítményt nyújt, nem kell aggódni a fogyasztásáért.

Elixir 2.6 elérhető

Újdonságok

  • Hangerő ablak: profilok kezelése, min és max gombok
  • Futó folyamatok képernyő: csoportos mód, egyszerre több folyamat állítható le vagy távolítható el
  • Alkalmazások képernyő: csoportos mód, egyszerre több alkalmazás távolítható el
  • A widget beállítások képernyő akkor is elérhető ha nincsenek főképernyő widgetek hogy bármikor ki-be kapcsolhassunk widget méreteket
  • Widget szerkesztő: az ikon méret csúszka tükrözve lett, a minimális érték a legkisebb ikon méret beállítására szolgál
  • Olvasatlan üzenetek és nem fogadott hívások widget: kattintási művelet beállításának lehetősége
  • Hibajavítások: akkumulátor áram javítás, a widget szerkesztő ablak helyesen kezeli a képernyő forgatást, stb …
  • Új nyelv: francia

Hangerő ablak változások

Minden hangerő bállító csúszka mellett található egy balra és egy jobbra nyíl ikon melyek segítségével egyszerűen beállítható a hangerő a minimális vagy maximális értékekre.

 

A hangerő ablak most már profilokat is képes kezelni. Ha a Profilok gombra kattintunk megjelenik egy ablak ahol a profilokat tudjuk aktivizálni vagy törölni.

 

Ha a Mentés gombra kattintunk akkor szintén egy dialógus ablak jelenik meg ahol ki tudjuk választani a profilt amelybe a hangerő beállításokat szeretnénk elmenteni vagy létrehozhatunk egy új profilt ha a + elemre kattintunk.

 

Futó folyamatok kezelése csoportosan

A csoportos mód segítségével egyszerre több folyamat állítható le vagy távolítható el.

  • kattintson a fejlécben lévő lista ikonra majd válassza ki a Csoportos mód bekapcsolása opciót a csoportos mód aktivizálásához
  • minden folyamat mellett megjelenik egy jelölőnégyzet melyek segítségével több folyamat is kijelölhető
  • a folyamatok kiválasztása után megint kattintson a lista ikonra és válassza ki a Kiválasztott folyamatok leállítása vagy a Kiválasztott folyamatok eltávolítása opciókat a csoportos művelet végrehajtásához

A csoportos módból való kilépéshez kattintson a Csoportos mód kikapcsolása opcióra.

 

Alkalmazások kezelése csoportosan

A csoportos mód segítségével egyszerre több alkalmazás távolítható el.

  • kattintson a fejlécben lévő lista ikonra majd válassza ki a Csoportos mód bekapcsolása opciót a csoportos mód aktivizálásához
  • minden alkalmazás mellett megjelenik egy jelölőnégyzet melyek segítségével több alkalmazás is kijelölhető
  • az alkalmazások kiválasztása után megint kattintson a lista ikonra és válassza ki a Kiválasztott alkalmazások eltávolítása opciót a csoportos művelet végrehajtásához

A csoportos módból való kilépéshez kattintson a Csoportos mód kikapcsolása opcióra.

 

Hogyan állítsunk be kattintási műveletet widget ikonokhoz

Kattintási művelet beállítása már eddig is elérhető volt a legtöbb widget ikon számára azonban most már az Sms olvasatlan üzenetek és Nem fogadott hívások ikonok esetén is beállíthatunk ilyen műveletet.

A kattintási művelet módosításához indítsa el a widget szerkesztőt, válassza ki a widgetet és hosszan kattintson a widget ikonra. Egy felbukkanó ablak jelenik meg ahol a Beállítás: kattintási művelet opciót kell kiválasztani, majd pedig a végrehajtandó műveletet. Ha vissza szeretné állítani az alapértelmezett értékre akkor ismét hosszan kell kattintani az ikonok és kiválasztani a Törlés: kattintási művelet opciót. Ne felejtse el elmenteni a módosításokat.