E-Robot – Dokumentáció

Mi is ez

Az E-Robot egy automatizáló alkalmazás, lehetővé teszi hogy különböző feladatokat automatikusan hajtsunk végre a készülékünk segítségével. Ehhez nem kell mást tennünk mint parancsokat definiálnunk. Egy parancs létrehozásakor megadhatjuk hogy milyen események hatására milyen műveleteket hajtson végre. Továbbá az eseményeket és a műveleteket is feltételekhez köthetjük.

Az alkalmazás több mint 130 esemény típust képes kezelni és több mint 50 művelet típust képes végrehajtani. Ráadásul ezek mindegyike paraméterezhető így a lehetőségek száma ténylegesen sokkal több és a jövőben tetszőlegesen bővíthető. A robot képes hely alapú, időzített, alkalmazásokhoz kötött és egyéb események kezelésére is. Ezen kívül képes Elixir 2 profilokat végrehajtani így a profil aktiválást automatikussá tehetjük.

A létrehozott parancsok azonban nem csak események hatására hajtódhatnak végre, aktiválhatjuk a parancsokat manuálisan is közvetlenül az alkalmazásból vagy parancsikonok segítségével.

Egy parancs létrehozása

A program indulásakor egy üres képernyő fogad amely elmagyarázza röviden a program működését. Kattintsunk az Új parancs gombra egy új parancs létrehozásához:

Ehhez először adjuk meg kell a parancs nevét majd kattintsunk az Ok gombra:

Ezután a parancsok képernyő fogad amely az alkalmazásnak az fő képernyője:

A bal felső sarokban az ikon mellett láthatjuk hogy milyen képernyőn vagyunk éppen, a jobb felső sarokban lévő első menüvel a parancsok csoportosítását végezhetjük el, míg a másik ikonnal egyéb képernyőket nyithatunk meg. A fejléc alatti fülek a létrehozott parancsokat mutatják és teszik lehetővé a parancsok közötti váltást. A képernyő alján lévő eszközkészlet a kiválasztott paranccsal kapcsolatos műveletek végzését teszi lehetővé vagy új parancs létrehozását. Tehát itt tudjuk a parancsot elmenteni, átnevezni, törölni vagy manuálisan végrehajtani. A képernyő középső részét a kiválasztott parancs definíciója foglalja el.

Láthatjuk hogy egy parancshoz rendelhetünk eseményeket és műveleteket. Ha az események valamelyike bekövetkezik akkor az itt megadott műveletek lesznek sorrendben végrehajtva. Definiáljuk az első parancsunkat úgy hogy a képernyő bekapcsolásakor egy üdvözlő üzenetet jelenítsen meg az értesítési területen. Az esemény amelynek hatására valamit csinálni kell tehát a képernyő bekapcsolása. Az esemény megadásához kattintsunk az Események sorban lévő + jelre:

Az esemény választó ablak jelent meg ahol ki tudjuk választani a kívánt eseményt. Az események a nagy számuk miatt csoportokra vannak bontva melyeket fülek jelenítenek meg. Menjünk át a Kijelző fülre mert a Képernyő bekapcsolva esemény ott található. Ezt több féle módon is meg tudjuk tenni: görgethetjük a füleket, kattinthatunk az aktuális fülre és kiválaszhatunk a listából egy másikat vagy söprés mozdulattal mehetünk a következő vagy előző fülre. Válasszuk ki az adott eseményt:

Láthatjuk hogy a kiválasztott esemény bekerült a parancs eseményei közé:

A következő dolgunk a művelet megadása. Ehhez kattintsunk a Műveletek mellett lévő + jelre, a művelet választó képernyőn menjünk el az Egyéb fülre és válasszuk ki az Értesítés megjelenítése műveletet. Ez egy olyan művelet amelyet lehet paraméterezni, így előbb a Paraméterek ablak jelenik meg ahol a konfigurálást elvégezhetjük:

Itt az id paramétert állítsuk át 1-re hogy képernyő bekapcsolásakor ne mindig új értesítést jöjjön létre hanem a meglévő frissüljön, a tartalom szöveg részbe pedig írjuk be hogy Hello. Ezzel el is készült az első parancsunk:

Mentsük el a módosításokat, ehhez a lenti eszköztáron kattintsunk a második ikonra. Ha az utolsó, Parancs végrehajtása ikonra kattintunk akkor kipróbálhatjuk hogy működik-e a értesítés létrehozása. Ezután a Robot működését kipróbálhatjuk ha ki majd bekapcsoljuk a képernyőt. Bekapcsolás után egy új értesítés jelenik meg vagy frissül az aktuális időponttal:

Alkalmazásfüggő események

A programban lehetőség van alkalmazások elindulásához, leálláshoz, fókuszba kerüléséhez illetve elvesztéséhez is műveleteket rendelni. Mivel általában több alkalmazást szeretnénk hasonló módon kezelni ezért szükség van az alkalmazások csoportosítására mert ezután sokkal egyszerűbb ezekhez a csoportokhoz rendelni a műveleteket. Tegyük fel hogy azt szeretnénk hogy bizonyos alkalmazások használatakor ki legyen kapcsolva a Wi-Fi, egyébként viszont be. Ehhez először is nyissuk meg az Alkalmazások képernyőt az E-Robot-on belül. Jelöljük ki azokat az alkalmazásokat amelyeknél ki szeretnénk kapcsolni a Wi-Fi-t:

Ezután kattintsunk az alsó eszköztáron az első gombra amellyel a kiválasztott alkalmazásokat csoportba rendelhetjük. A megjelenő ablakban kattintsunk az Új csoport gombra, adjuk meg a csoport nevének azt hogy no wifi majd nyomjuk meg az Ok gombot. Láthatjuk hogy a kiválasztott alkalmazások bekerültek az új csoportba:

Ezután menjünk vissza a parancsok képernyőre és hozzunk létre egy Wi-Fi on és egy Wi-Fi off parancsot is. Az utóbbi akkor aktiválódik amikor a csoport egy alkalmazása fókuszba kerül és ilyenkor kikapcsoljuk a Wi-Fi-t. Ezért adjuk hozzá az Alkalmazások / Alkalmazás csoport megkapta a fókuszt eseményt és válasszuk ki a létrehozott no wifi csoportot. A másik parancsnál ugyanígy járjunk el de ott az Alkalmazás csoport elvesztette a fókuszt eseményt kell használni. Ha ezzel megvagyunk akkor már csak a Wifi / Wi-Fi beállítása műveletet kell mindkét parancshoz hozzáadnunk úgy hogy megfelelően kapcsolják a Wi-Fi-t ki vagy be:

Ezután ha elindítok egy alkalmazást a no wifi csoportból akkor automatikusan kikapcsol a wi-fi:

Majd ha kilépek belőle akkor pedig automatikusan bekapcsol:

Helyfüggő események

Az alkalmazás talán egyik leghasznosabb tulajdonsága hogy lehetőség van helyváltoztató események definiálására is, így a telefon automatikusan tudja változtatni a beállításokat attól függően hogy éppen hol tartózkodunk. Az ilyen parancsok definiálása előtt először a helyeket kell meghatározni. Ehhez válasszuk a Helyek opciót a jobb felső menüből:

Helyek opció

Egy új helyszín megadásához kattintsunk az Új hely gombra majd adjuk meg a nevét:

New location

Egy helyhez lehetőségünk van cellákat és földrajzi koordinátákat is megadni. A cella alapú helymeghatározás kevésbé pontos azonban nem okoz jelentős energiafelhasználást, míg a koordináta alapú pontosabb azonban gps használatát igényli. Kattintsuk a GSM cellák vagy CDMA cellák melletti + jelre új cellák definiálásához. Cella adatok alapján úgy tudunk kényelmesen egy helyet definiálni ha éppen ott tartózkodunk. Ekkor válasszuk ki az Adatok gyűjtése opciót és elkezdődik a cellák automatikus detektálása:

Cellák detektálása

Érdemes ezt a képernyőt így hagyni néhány percig hogy minél több cellát össze tudjon gyűjteni, de a cella adatok bővítésére később is lesz lehetőség. Ha elég sokat vártunk akkor kattintsunk a Hozzáad gombra a detektált cellák helyhez való hozzáadásához. A következő képernyőn látható hogy két helyszínt definiáltam, az otthont és a munkahelyet:

Locations

Ha a helyszín megadását elvégeztük akkor menjünk vissza a Parancsok képernyőre és hozzuk létre azokat a parancsokat amiket akkor szeretnénk végrehajtani ha belépünk az adott helyekre. Eseménynek a hely & biztonság / Belépés a megadott helyre eseményt kell választani kiválasztva a korábban definiált helyek valamelyikét. A használjon paraméternél a cellák értéket állítom be mert a helynél csak cellákat definiáltam és cella alapú helymeghatározást szeretnék. Műveletnek mindkét parancsnál azt állítottam be hogy kapcsolja be a Wi-Fi-t:

Enter locations

Már csak egyetlen parancs van hátra amivel azt szeretném megmondani hogy ha se otthon se a munkahelyen nem vagyok akkor kapcsolja ki a Wi-Fi-t. Ehhez a Kilépés minden helyről eseményt kell használni és műveletnek beállítani hogy kapcsolja ki a Wi-Fi-t és készen is vagyunk:

Exit locations

Előfordulhat hogy egy megadott helyen tartózkodunk és észrevesszük hogy a program azt érzékelte hogy elhagytuk az adott helyet. Ez könnyen megtörténhet ha a telefon egy olyan cellába lépett át amely nincs a helyhez rendelve. Lehet hogy ezt úgy vesszük észre hogy az értesítési területen azt látjuk hogy az utoljára végrehajtott parancs az volt hogy kiléptünk minden helyről:

Robot exited from locations

Ha rákattintunk az értesítésre akkor a Történet képernyő nyílik meg ahol a végrehajtott parancsok történetét láthatjuk. Ezt a képernyőt természetesen a programból is bármikor megnyithatjuk:

History screen

Ezen a képernyőn bármikor megnézhetjük hogy miért érzékelte a program egy hely elhagyását. Itt láthatjuk hogy melyik volt az a cella amely még nincs az adott helyhez rendelve ezért kilépést váltott ki. Ha tudjuk hogy ekkor ténylegesen ott tartózkodtunk akkor egyszerűen az adott sorra kell kattintani és hozzáadhatjuk a cellát egy megadott helyhez. Azonban hozzáadhatjuk a cellát ignorált cellaként is. Előfordul hogy a telefon időnként belép egy távoli cellába is. Ha azt szeretnénk hogy ilyenkor a program ne érzékelje a hely elhagyását (mert nem hagytuk el) de ez a cella ne váltsa ki a helyre való belépést sem, akkor ignorált cellaként adjuk hozzá. Tehát egy ignorált cella abban tér el a normál cellától hogy nem váltja ki a helyre való belépést ha az adott cellába lépünk.

Időzített események

Ha időzítetten szeretnénk parancsokat végrehajtani akkor erre is van lehetőség a dátum & idő / Riasztás esemény segítségével. Lehetőség van egyszeri és ismételt időzítés beállítására is. Első lépésként kötelező módon meg kell adni az esemény időpontját:

Mikor paraméter

Ha ismételt végrehajtást szeretnénk beállítani akkor ezután megadhatjuk az ismétlés intervallumát és egyéb paramétereket is, mint például hogy a hét melyik napján szeretnénk hogy működjön az időzítő:

Ismételt események

Az időzítés esemény kitűnően használható arra a célra ha például azt szeretnénk hogy minden este a telefon automatikusan kapcsoljon ki dolgokat, növelve ezáltal a telefon használhatósági idejét. Egy egyszerű parancs amely elvégzi ezt a funkciót így néz ki:

Go Sleep parancs

Ezután készíthetünk egy másik parancsot is amely minden reggel bekapcsolja a szükség dolgokat, visszaállítja a telefont a normál állapotába. Amennyiben helyfüggő beállításokat használunk akkor reggel azt szeretnénk hogy a telefon azokat a beállításokat aktiválja amelyet ahhoz a helyhez rendeltünk ahol éppen tartózkodunk. Ehhez a Belépés az aktuális helyre műveletet tudjuk használni amely szimulálja az adott helyre való belépést, kiváltva ezzel a helyhez rendelt parancs végrehajtását. Természetesen ehhez rendelkeznünk kell egy paranccsal amely eseményként az adott helyre való belépést tartalmazza.

Wake Up parancs

Feltételek és kifejezések

Események és műveletek végrehajtását is feltételhez lehet kötni. Ha eseményhez adunk egy feltételt akkor az esemény megtörténte esetén csak akkor fog a parancs végrehajtódni ha a megadott feltétel teljesül. Ha művelethez adjuk a feltételt akkor a parancs mindig végrehajtódik de csak azok a műveletek amelyekre a feltétel igaz.

Tegyük fel hogy azt szeretnénk megoldani hogy ha telefonhívás közben lefordítjuk a telefont akkor némítsa el a készüléket. Ehhez a Készülék lefordítva eseményt a parancshoz adva kattintsunk az esemény sorához és válasszuk ki a Feltétel megadása opciót:

Feltétel megadása

Egy új ablak jelenik meg ahol meg kell adnunk egy logikai kifejezést mint feltételt, ahogy ez az ablak címéből is látható. Ha a logikai kifejezés értéke igaz akkor a feltétel teljesül. Feltétel megadásakor az alapértelmezett kifejezés egy És operátor hogy egyszerűbben tudjunk komplex kifejezéseket megadni, mint például: képernyő bekapcsolva ÉS wifi bekapcsolva.

Feltétel szerkesztése

Egy kifejezést úgy tudunk szerkeszteni hogy a neve melletti ikonra kattintunk és kiválasztjuk a Kifejezés megváltoztatása opciót. Ezen a módon tehát módosíthatjuk az És operátort ha mégsem azt szeretnénk használni. Most kattintsunk a Nincs kifejezés melletti ikonra hogy megadjuk azt a feltételt hogy csak akkor hajtódjon végre az esemény ha csörög a telefon. A megjelenő képernyőn menjünk a Telefon fülre és válasszuk ki az Adott hívási állapotban van kifejezést.

device-2013-03-30-203456

Ezután megjelennek a kifejezés paraméterei ahol állítsuk be hogy minket csak a csörög állapot érdekel:

device-2013-03-30-203817

Ezután a teljes kifejezést láthatjuk egyben és az OK gombra kattintva be is fejeztük a feltétel megadását. Új feltételt úgy tudunk a jelenlegihez adni hogy az És operátorhoz adunk egy új paramétert a + gomb megnyomásával. A létrehozott kifejezéseket kitörölhetjük ha a kifejezés melletti ikonra kattintva a Kifejezés törlése opciót választjuk ki.

device-2013-03-30-203623

A szerkesztett kifejezéseket ki is tudjuk próbálni ha a kifejezés melletti ikonra kattintunk és kiválasztjuk a Kifejezés kiértékelése opciót. Ezáltal a kifejezés alatt megjelenik a kifejezés típusa és aktuális értéke. Jelen esetben ez az érték hamis, a készülék ugyanis éppen nem csörög:

device-2013-03-30-204355

A Parancsok képernyőn az esemény alatt látható is a megadott feltétel:

device-2013-03-30-203956

Egy kifejezés típusa lehet szám (pl: 42), szöveg (pl: android) vagy logikai (pl: igaz). Kifejezés megadásakor csak olyat választhatunk ki amely megfelel az elvárt típusnak, ezt egyébként az ablak címsorában is láthatjuk. Ha feltételt adunk meg akkor logikai típusú kifejezést kell használni, az egyéb típusú kifejezések szürkén vannak megjelenítve és rákattintva figyelmeztetést kapunk hogy az adott kifejezés típusa nem megfelelő.

device-2013-04-02-093448

Az Akkumulátor százalék kifejezés például szám típusú, logikai kifejezésben közvetlenül nem használható. Használható viszont olyan logikai operátor segítségével amely számokat is elfogad, például: Akkumulátor százalék EGYENLŐ 100 vagy Akkumulátor százalék NAGYOBB MINT 90:

device-2013-04-02-094131

Parancsvégrehajtás megerősítéssel

Sok parancsnál zavaró lehet a kontroll nélküli automatikus végrehajtás. Tegyük fel hogy egy olyan parancsot hoztunk létre hogy a program minden este 10 óra után kapcsolja ki a Wi-Fi-t. Ez hasznos funkció hogy ne merüljön éjszaka feleslegesen az akkumulátor vagy hogy ne zavarjanak meg például e-mail értesítések. Azonban zavaró is lehet ha 10 órakor pont használjuk a telefont és közben a Robot kikapcsolja az internet elérést. Az ilyen és hasonló esetekre kínál megoldást a parancsoknál beállítható Megerősítés opció amely lehetővé teszi az automatikus parancsvégrehajtás megadott ideig történő blokkolását és kézzel való megszakításának vagy elhalasztásának lehetőségét:

Exit locations

Ha ezt egy parancsnál beállítjuk akkor az adott parancs nem hajtódik rögtön végre hanem egy ablak jelenik meg ami értesít a parancs végrehajtásáról. Ha akkor nem használjuk a telefont akkor a megadott idő lejárta után a parancs automatikusan végrehajtódik, tehát ugyanúgy működik mintha ezt az opciót be sem állítottuk volna. Ha viszont használjuk a telefont akkor meglátva az értesítő ablakot lehetőségünk van a parancs futtatására, megszakítására vagy elhalasztására:

Megerősítés

Ha a fenti példánál maradva tudjuk hogy már csak pár percig netezünk akkor beállíthatjuk hogy a parancsot futtassa 10 perccel később.

Parancsikonok manuális parancsindításhoz

Parancsikonok készíthetők parancsokhoz vagy parancs csoportokhoz hogy egyszerűen tudjunk manuálisan parancsokat végrehajtani. Egy E-Robot parancsikon létrehozása során kiválaszthatjuk melyik parancsot akarjuk futtatni:

Parancs választása

Ezután módosíthatjuk a parancsikon nevét és képét:

Kép módosítása

A program támogatja az Ipack ikonokat vagy választhatunk képet a készülékünkről is:

Ipack ikon választása

Az eredmény egy testreszabott parancsikon amely a kiválasztott parancsot fogja futtatni:

A testreszabott parancsikon

Ha hoztunk létre parancs csoportokat akkor egy csoporthoz is készíthetünk parancsikont:

device-2013-02-26-110036

Egy ilyen parancsikonra kattintva egy ablak jelenik meg ahol az adott csoportba tartozó parancsok közül válogathatunk:

device-2013-02-26-110055

Példa: Kapcsolódás a legerősebb Wi-Fi hálózathoz

Ha több Wi-Fi hálózat elérhető a számunkra és a legerősebbhez szeretnénk csatlakozni akkor ezt megtehetjük két egyszerű parancs létrehozásával. Az első parancs egy Wi-Fi felderítést indít minden percben. Ha az Aktuális idő megváltozott eseményt használjuk erre a célra akkor idő intervallum szűrőt is megadhatunk:

Wi-Fi felderítés minden percben

A második parancsban használhatjuk a Kapcsolódás a legerősebb hálózathoz műveletet amikor egy Wi-Fi felderítés befejeződik:

Kapcsolódás a legerősebb hálózathoz

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.